Bielsko-Biała: co warto tam zobaczyć?

Czy warto wybrać się do Bielsko-Białej, miasta malowniczo położonego u podnóża Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego? Okazuje się, że w mieście znajdziemy liczne atrakcje turystyczne, które powinny zadowolić nawet najbardziej wybrednych zwiedzających. Co warto wiedzieć o tym mieście i gdzie warto się udać?

Nutka historii

Na samym początku warto wyjaśnić nazwę miasta, choć wielu może się domyślić, w jaki sposób powstała. Oczywiście chodziło o połączenie dwóch miast, czyli Bielska i Białej. Co ciekawe, w Niemczech występuje podobna konstrukcja językowa – Bielitz-Biala, chociaż ze strony polskiej nie było to zamierzone działanie. Bielsko-Biała formalnie powstała 1 stycznia 1951 r. Warto też odnotować fakt, że połączone miasta (Bielsko i Biała) znajdowały na dwóch różnych obszarach (odpowiednio: Śląsk Cieszyński i Małopolska). W mieście używa się czasem krótszej formy, stawiając na pierwszy człon – Bielsko.

Gdzie wybrać się w Bielsko-Białej?

Gdzie zatem warto wybrać się, jeśli zawędrujemy do Bielsko-Białej? Pierwszym miejscem, do którego należy się udać, jest urokliwy rynek Starego Miasta. W okolice rynku można dojechać taksówką – wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło „taxi Bielsko” i zadzwonić pod jeden z wyszukanych numerów. Jeśli chodzi zresztą o taxi Bielsko, to może się okazać, że taki sposób zwiedzania będzie najwygodniejszy – zwłaszcza jeśli chodzi o zabytki, które nie są położone w centrum miasta.

Osoby, które są w Bielsko-Białej, powinny jeszcze koniecznie zobaczyć pozostałość XI-wiecznej osady rzemieślniczej (tzw. grodzisko), Zamek Książąt Sułkowskich (z XIII w.), Dwór Lipnicki czy Dwór Pruszyński. Osoby, które interesują się architekturą kościelną, również nie powinny mieć powodów do narzekania. Dodatkowo w Bielsko-Białej znajduje się wiele zabytkowych, odrestaurowanych kamienic, które robią na przybyłych gościach niesamowite wrażenie.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.