Co zabrać ze sobą wybierając się w góry?

Dla wielu z nas chodzenie po górach jest pasją, możemy godzinami wspinać się podziwiając niesamowite krajobrazy oraz wdychać górskie powietrze. Do takiej wędrówki należy się jednak dobrze przygotować, góry potrafią zaskakiwać nagłymi zmianami pogody lub temperatury na co musimy być przygotowani. Jak spakować się na wspinaczkę po górach? Co ze sobą zabrać?

  1. Prowiant

Często w góry wyruszamy z samego rana i wędrujemy po nich czasami do samego wieczora, warto mieć przy sobie coś do jedzenia aby cały czas mieć siłę do wędrówki. Zapomnijmy o chipsach ani innych niezdrowych przekąskach. Weźmy ze sobą kanapki – nie zajmują w plecaku dużo miejsca, nie ważą dużo a są pożywne. Można zabrać także owoce takie jak jabłka czy banany. Jeżeli jesteśmy łasuchami lubiącymi słodkości możemy wziąć batony które dzięki zawartości glukozy dodadzą nam na chwile energii. Nie warto zabierać ciężkich i nieporęcznych pojemników z potrawami które mogą nie nadawać się do zjedzenia w terenie. Zawsze warto mieć przy sobie butelkę wody, szczególnie w ciepłe dni kiedy podczas marszu w pełnym słońcu odwadniamy się o wiele szybciej.

  1. Ubrania

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna dlatego najlepiej przygotować się na wszystko. Mimo tego że za oknem świeci słońce, w wysokich górach może padać śnieg. Warto zabrać lekką kurtkę przeciwdeszczowa, ciepłą bluzę, kilka koszulek, kapelusz ochronny w razie słońca oraz oczywiście wygodne i odpowiednie buty do chodzenia po górach. Większość z wymienionych ubrań znajdziecie w każdym dobrym sklepie sportowym takim jak np. TAKEMORE – tenisky levně.

  1. Akcesoria

Warto zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy abyśmy w razie niebezpieczeństwa mogli zadzwonić po pomoc. Zabranie mapy często potrafi wyciągnąć nas z opałów, w lesie, w górach nie zawsze znajdziemy dostęp do Internetu by poprowadził nas GPS w telefonie, w takich sytuacjach mapa może okazać się bardzo przydatna. Latarka, scyzoryk oraz podobne survivalowe gadżety mogą nam się przydać, warto jednak pamiętać by nie brać masy gadżetów które później będziemy musieli dźwigać w plecaku.

 

Wcześniej podane rzeczy mogą nam się przydać podczas wędrówki, lecz pamiętajmy o tym że w górach najważniejszy jest zdrowy rozsądek i rozwaga. Zawsze przed wyjściem w góry, nawet te małe, poinformujmy kogoś gdzie się wybieramy i o której mamy zamiar wrócić by w razie nieszczęścia wiedział gdzie wysłać pomoc.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *