Ślad po ugryzieniu kleszcza

Lekceważenie objawów następujących po ugryzieniu kleszcza to duży błąd, bo chociaż nie wszystkie pajęczaki przenoszą groźne choroby, to należy zawczasu eliminować jakiekolwiek ryzyko.

  1. Rumień w miejscu ugryzienia kleszcza
  2. Objawy złapania kleszcza
  3. Skuteczna profilaktyka przeciw kleszczom

Jednym z sygnałów mówiących o tym, że powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą jest pojawienie się kolistej wysypki, którą powszechnie określa się rumieniem.

Rumień w miejscu ugryzienia kleszcza

U ponad 50% pacjentów, którzy przez ugryzienie kleszcza cierpią na wczesne stadium boreliozy pojawia się rumień. Jego kształt może być bardzo zróżnicowany. U niektórych osób występuje wyłącznie jako zaczerwienienie na skórze, natomiast zdarza się, że miejsce to bardzo piecze lub swędzi. Chociaż są to niepokojące objawy, nie powinieneś wpadać w panikę. Dzięki pojawieniu się takiej wysypki masz pewność, że w tym miejscu najprawdopodobniej doszło do ugryzienia kleszcza, co pozwoli ci podjąć niezbędne kroki. Pamiętaj również, że wcale nie musi on oznaczać, że w twoją skórę wgryzł się ten niechciany pajęczak. Czasami przyczyną rumienia jest reakcja alergiczna. W celu upewnienia się, że masz do czynienia z rumieniem wywołanym przez kleszcza, powinieneś poszukać centralnego punktu ugryzienia. Popularne objawy to również mocniej zarysowane końce wysypki oraz nieregularny kształt.

Objawy złapania kleszcza

Jeżeli sama obecność rumienia nie przekonuje cię do wizyty u specjalisty, to zwróć uwagę na inne popularne objawy choroby odkleszczowej. Są to między innymi bóle głowy, gorączkowanie, nieuzasadnione bóle stawów oraz obrzęk węzłów chłonnych. W takim przypadku musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza i powiedzieć mu, że zostałeś ugryziony przez kleszcza. Dzięki temu otrzymasz odpowiednią pomoc medyczną, która najczęściej łączy się z kuracją antybiotykową przeciwko boreliozie. Leczenie jest długie i trwa od 2 do 3 tygodni, ale na szczęście w większości przypadków przynosi oczekiwane efekty.

Skuteczna profilaktyka przeciw kleszczom

Wiele dodatkowych informacji na temat rumienia towarzyszącego ugryzieniom kleszczy znajdziesz pod hasłem rumień wędrujący. Pamiętaj również, że odpowiednia profilaktyka może znacznie ograniczyć ryzyko złapania chorób przenoszonych przez kleszcze. Do najskuteczniejszych działań profilaktycznych należy zaliczyć stosowanie skutecznych środków na kleszcze, konsultowanie z lekarzem podejrzanych znamion oraz noszenie odpowiedniej odzieży podczas wypraw do lasu. Po powrocie warto natomiast dokładnie obejrzeć ciało, wziąć prysznic oraz wyprać ubrania, na których mogą znajdować się niebezpieczne pajęczaki.

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *