Podróż autostopem – jak zacząć?

Dla większości z nas podróż kojarzy się z wyjazdem z przyjaciółmi bądź rodziną, siedząc wygodnie w samochodzie lub samolocie, nie przejmując się praktycznie niczym. Istnieje jednak grupa entuzjastów, którzy wolą wybrać alternatywny sposób podróży – autostop.

Jazda autostopem jest o wiele tańsza, ponieważ rzadko kiedy płacimy za przejazd, ale bywa dłuższa ,ponieważ nie wiemy, kiedy wyruszymy. Nie w każdym miejscu jest to bezpieczna opcja, nigdy nie jesteśmy pewni z kim jedziemy ani gdzie nas wysadzą.

Kilka porad :
Przed podróżą warto zaplanować trasę i przestudiować mapę, żebyśmy mogli znać swoje położenie. Często trasa będzie zmieniać się i nie zawsze będzie wyglądała tak jak byśmy chcieli, dlatego warto znać okolicę by podczas podróży zachować orientacje w terenie.
Ogranicz bagaż. Nikt nie zatrzyma się widząc autostopowicza z masywnym bagażem, weź tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Uśmiechaj się ! Wydawać się to może z pozoru banalne ale jest o wiele większa szansa na to że ktoś zatrzyma się widząc pogodną i uśmiechniętą osobę niż smutnego gbura.
Pamiętaj o higienie. Podczas podróży w taki sposób nie jest to łatwe, ale warto to robić, przecież nikt nie zabierze autostopowicza, którego czuć jeszcze zanim wejdzie do samochodu. Warto korzystać z prysznicy znajdujących się na stacjach benzynowych.
Zastanów się do kogo wsiadasz. Mimo długiego oczekiwania na „stopa” należy zachować zdrowy rozsądek przed wejściem do pojazdu. Tak jak pisałem wcześniej, nigdy nie ma pewności na kogo trafimy, dlatego właśnie przed wejściem należy rozejrzeć się i zastanowić, czy trafiliśmy na osobę godną  zaufania. Jedną z pewniejszych opcji są kierowcy ciężarówek. Kiedy zobaczymy TIRa z napisem na naczepie „Spedycja Polska Francja” możemy odetchnąć z ulgą. Duża część autostopowiczów chwali sobie przejazdy ciężarówkami, ponieważ kierowcy zazwyczaj są mili, znają dobrze drogę i są dobrymi towarzyszami podróży.
Nie łap stopa na autostradzie. Kiedy wszyscy pędzą samochodami ponad 100 km/h  szanse na to, że któryś z nich się zatrzyma są marne. Bardziej prawdopodobna jest szansa spotkania z policja i otrzymanie mandatu.

Jeżeli te wszystkie utrudnienia i nieudogodnienia nie przerażają Was, może warto spróbować? Podróż autostopem jest mniej komfortowa i bardziej niebezpieczna, ale za to jest to niezapomniana przygoda, którą będziemy pamiętać latami !

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.