Lato, lato wszędzie! Jak spędzamy tegoroczny urlop samotnie i w parze?

Zaczęły się wakacje, które nieodzownie kojarzą się z urlopami, wyjazdami i wypoczynkiem. Każdy z nas zastanawia się gorączkowo co wybrać, by tegoroczny wyjazd okazał się tym najlepszym od wielu lat i cała nasza rodzina była zadowolona z wypoczynku – niezależnie od pogody i innych okoliczności. Czy miejsce, na które stawiamy jest faktycznie ty, co ostatecznie zaważy na tym czy wakacje okażą się wyjątkowe? Czy mamy ściśle określone preferencje? Single jadąc na wakacje mogą zwykle kierować się wyłącznie swoimi potrzebami, pary i rodziny muszą respektować zdanie wielu członków grupy. Warto spojrzeć, jak kształtują się preferencje Polaków w kwestii Morze czy góry?. Wraz z portalem MyDwoje spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, by przeżyć udane wakacje bez względu samemu czy w parze czy w grupie.

 

Morze czy góry – odwieczny dylemat

 

Podobno to wskazanie może po części określić charakter człowieka – przynajmniej tak sugerują zabawy w  dopasowanie partnerów. Okazuje się jednak, że dla Polaków nie jest to wybór ani łatwy, ani oczywisty. Nieznacznie (ale zawsze) wygrywa morze, a z nim plaża i słońce. Wybiera go 31% kobiet i 27% mężczyzn. Większość zapytanych marzy o tym, by leniuchując na plaży zatankować ciepło i błogość słońca oraz wrócić do codziennych zajęć w kolorze czekolady, naładowani witaminą D i optymizmem. Ale czy na tym kończą się atrakcje związane z morzem? Uwielbiamy też tłumy na molo, flądry na pirackich statkach, rejsy i wizyty w oceanariach i coraz bardziej popularne sporty wodne, typu kiteboarding, windsurfing czy flyboard czy oczywiście tradycyjne żagle. Zachwyca nas też cała otoczka – piękna pogoda, zwłaszcza w krajach takich jak Bułgaria, Hiszpania czy Chorwacja, ale też możliwość odpoczynku i pełnego relaksu.

 

Z kolei góry to nie tylko wspinaczka i bolące nogi, to przede wszystkim oryginalna i gościnna atmosfera, przejażdżki bryczkami i wozami, folklor góralski, cudowne biesiadowanie i rodzime smaki, ale też zwiedzanie jaskiń, ekstremalne wspinaczki, spływy kajakami, przejażdżki crossowe rowerami i quadami. Wbrew pozorom fani wody i kąpieli znajdą również coś dla siebie: baseny termalne. Jest więc co robić. Dlatego tego typu odpoczynek wybierze 23% kobiet i 25% mężczyzn.

 

Dalekie podróże – które kraje są stałymi hitami?

 

Coraz częściej nie chcemy ograniczać się wyłącznie do Polski. Lubimy zwiedzać i poznawać to, co dla nas egzotyczne, nietypowe, nowe. Chcemy mieć pewność, że nasz urlop się uda, więc stawiamy na kraje, w których pogoda jest o wiele bardziej przewidywalna niż w rodzimym kraju. Ponadto, coraz częściej nasza rodzina i bliscy znajomi rozsiani są po całym świecie, dlatego spędzenie u nich kilku dni nie będzie żadnym problem. Mamy okazję zacieśnić więzi, odnowiść relacje. Mogą okazać się oni nie tylko wspaniałymi kompanami, ale również przewodnikami po nieznanym dla nas miejscu. Ponadto ceny wakacji za granicą już coraz mniej różnią się od tych, na podobnym poziomie w granicach kraju, więc z radością odkrywamy miejsca bliżej i te nieco dalej. Wybieramy nie tylko uznane kurorty, ale też dzikie safarii czy wędrówki po lasach równikowych czy nurkowanie u brzegów Australii. A jakie kraje wybierają najczęściej Polacy? Okazuje się, że jest żelazna lista, która od dawna cieszy się wielkim uznaniem. Są to Hiszpania, Chorwacja, Włochy,  Grecja, Egipt i Turcja. To rozwiązanie wybierze 23% kobiet i 21% mężczyzn.

 

Miasta i adrenalina mają tyle samo fanów

 

Okazuje się, że spora część z nas wolny czas chętnie wykorzysta na rozwój duchowy, dlatego bardziej zależy im na tym, jak spędzą ten szczególny czas, a nie gdzie. Dlatego 8% kobiet i 9% mężczyzn nie ma problemu z tym, by zostać w mieście i poznawać jego uroki, gdy z powodu wyjazdów, nieco opustoszeje. 7% kobiet i 4% mężczyzn postawi na kulturę i sztukę w czasie wolnym korzystając z uroków, jak dają teatry, opery, muzea czy zwiedzanie zabytków, a tylko  4% kobiet i aż 10% mężczyn nie wyobraża sobie wypoczynku bez przygody, podczas uprawiania sportów i atrakcji, które niosą za sobą ryzyko. Survival jest tym, co daje im największe doznania.

 

Ważne z kim a dokąd to tylko kwestia rozmowy

 

Jeżeli nie cierpisz na samotność, to masz jeden problem z głowy i możesz wybrać wakacje pytając swoich towarzyszy, partnera, dzieci. Najwięcej z nas wybiera tradycyjnie: relaks i odpoczynek nad morzem lub aktywność w górach, ale również w tej grupie są odstępstwa od przyjętej normy i potrafimy wypoczywać nad morzem bardzo intensywnie, a w górach zupełnie leniuchować. Również wybór miejsca nie jest jednoznaczny. Część z nas przykłada do niego wielką uwagę i nie straszne są wówczas najdziksze zakątki świata. Dla innych ważniejsze jest to co będą robili, a miejsce jest raczej koniecznością niż wyborem. Niezależnie od wszystkiego, ważne jest to by wakacje planować z głową i bardziej niż do mody, przykładać wage do naszych preferencji i potrzeb i tu należy wziąć pod uwagę wszystkich uczestników wyjazdu.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.