Co warto zobaczyć w Katowicach?

nocleg w Katowicach

Wielu turystów omija Katowice, bo wydają się ponure i nieciekawe. Zdziwić się jednak możesz ile intersujących rzeczy czeka tam na Ciebie. Zmień swoje wyobrażenie o Katowicach i udaj się nie niesamowitą wyprawę szlakiem niespotykanych atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie, na co szczególnie zwróci uwagę.

Zabytki sakralne- Świątynie trzech wyzwań

Swoją podróż szlakiem religijnym warto rozpocząć od potężnego kościoła mariackiego. Początkowo jego mury miały kolor palonego węgla, a obecnie pokrywa ją jasny dolomit. Świątynia pochodzi z 1862 roku, został wybudowany jako pierwszy kościół katolicki w Katowicach. Nad kruchtą znajduje się wieża o wysokości 71 m. Wnętrze zdobią witraże, niektóre z nich przedstawiają grzeszne postępowanie. Inne z kolei obrazują chrześcijańskie cnoty. Największe wrażenie wywołuje kontrast zastosowany przez oświetlenie i kolorystykę. We wnętrzu znajdują się niesamowite obrazy namalowane przez zięcia Jana Matejki, Józefa Unierzyskiego.

Najstarsza świątynia powstała w latach 1856-1858. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Szkolnej. Była to pierwsza sakralna konstrukcja, kościół ewangelicko-augsburski. Ołtarz zdobiony jest witrażami pochodzącymi z II poł. XIX wieku, a ufundowane zostały przez rodzinę Tiele-Wincklerów. Witraże boczne z kolei pochodzą z roku 1901. Najokazalszymi zabytkami w tej świątyni są organy z 1922 roku oraz ambona ozdobiona płaskorzeźbami, która zachowała się od początku istnienia budowli. Nie każdy musi być wierzący, aby zainteresować świątyniami, ale każdemu czasem potrzebna jest chwila refleksji i głębokiej ciszy.

Wspaniała ulica

Ulica Mariacka ma swoją niepowtarzalną historię. Ulica swoje początki datuje, gdy okalała budowle chłopskie, natomiast nabrała większego znaczenia za czasów budowy kościoła w 1952 roku. Zaczęło powstawać coraz więcej pięknie zdobionych kamienic, a oprócz nich powstawały tam siedziby urzędów oraz hotel Europejski, dziś występuje jako hotel Śląski. Powstała w 1905 roku cukiernia o nazwie Kaiser Cafe, zapoczątkowała czasy na ludowe karczmy. Na ulicy w latach 30 swoją siedzibę miał brazylijski konsulat. Co więcej tylko na ulicy Mariackiej kobiety nie były karane za prostytucję. Wpłynęło to negatywnie na opinię ulicy, na której bardzo często mieszkali i przebywali ludzie o zszarganych wizerunkach.

Gdzie najlepiej się zatrzymać?

Idealnie byłoby, gdyby zarezerwowane pokoje w Katowicach znajdowały się w jego samym centrum. Zwiedzanie bowiem najlepiej rozpocząć od samego wnętrza miasta. Centrum miasta stanowi niezwykłe bogactwo europejskie, dlatego to właśnie tam można znaleźć nocleg, który nie tylko zapewni wygodne spanie, ale stanie się miejscem, w którym można poznać interesujących ludzi. Nocleg w Katowicach najkorzystniej zatem zarezerwować na Ulicy Mariackiej 13, która stanowi samo centrum miasta. Tam każdy znajdzie nocleg dopasowany do własnych potrzeb, gdyż w ofercie występują apartamentyo bardzo atrakcyjnym designie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.