Bali – wyspa magiczna

Na Bali wybierają się Ci, którzy szukają gorących miejsc do plażowania. Ale w jakim celu fatygować się na drugi koniec świata jedynie dla cudownej plaży? Byłoby wielkim nietaktem przeoczyć jedną z najpierwotniejszych oraz najbardziej magicznych kultur świata, która towarzyszy tym wspaniałym warunkom środowiska. Bali to rzeczywiście mistyczna wysepka. Zobaczycie w tym miejscu resztki cywilizacji oraz religii nienaruszonych w ciągu panowania Holendrów czy Japończyków. Przeszłość Bali sięga 2500 lat i ta skomplikowana historia ma swoje piętno w charakterystycznej architekturze, tradycji, technice i formach zabawy.

Rozpocznijmy od tego, że główny szczyt w wulkanicznym paśmie górskim, Agung jest uważany przez miejscową ludność za siedzibę bogów. Jest to wszak źródło pitnej wody, więc i urodzajności wyspeki porośniętej lasami tropikalnymi. Ta mieszanka pogańskich wierzeń z nurtem hinduizmu wytworzyła religię, którą celebruje się z wielką częstotliwością. Bali jest nie tylko wyspą licznych kościołów (albowiem można je zobaczyć w najmniejszych nawet miejscowościach), lecz także 200 razy w roku jest tam wyjątkowa okazja by wielbić bogów i składać im dary. Świątynie, które będziecie zobaczyć na Bali cechują się wzorami fantastycznymi, figuralnymi oraz roślinnymi, wiele powstało również lokalnych dzieł sztuki z kategorii złotnictwa oraz sztuki płatnerskiej. Są to charakterystyczne dla tej wyspy rzemiosła. Folklor balijski to również rzadko spotykana muzyka z użyciem instrumentu gamelan. Ta malutka wysepka jest kulturalną unikalnością Indonezji. Jest to wobec tego cudowny cel wycieczki, który gwarantuje Ci nowe atrakcje każdego dnia.

Dodatkowym walorem Bali jest klimat o średniej rocznej temperaturze 25-27 stopni Celsjusza. Lipiec oraz sierpień są jednymi z najchłodniejszych, co na Bali oznacza że nie przekraczają 30 stopni. Sezon jest tutaj jednak cały rok! Łagodny klimat jest świetny do każdego typu relaksu. Udaj się na południe Bali jeśli poszukujesz pięknych plaż, doskonałych warunków do surfowania oraz nocnej zabawy. Na północy wyspy za to odwiedzić można mistyczne czarne plaże, które swój kolor zawdzięczają wulkanicznej magmie. To tam odnajdziesz prawdziwą oazę wytchnienia, dzięki mniejszej liczbie turystów. Odwiedzając Bali nie zapomnij odwiedzić muzeów. Jednym z najbardziej zajmujących jest muzeum balijskiej sztuki w Denspar, jedź również do Ubud gdzie znajduje się centrum balijskiego malarstwa oraz dwa następne interesujące muzea sztuki – muzeum Puri Lukisan i Neka Museu.

Odwiedzając Bali spróbuj odnaleźć psychiczną równowagę. To właśnie ona jest najistotniejsza w życiu Balijczyków. Szukanie życiowej równowagi jest dogłębnie zakorzenione w ich religii, należy ją odszukać pomiędzy nocą a dniem, bogami a demonami, śmiercią a życiem. To osiągniecie równowagi gwarantuje dostatek, pomagają w tym również obłaskawianie demonów i oddawanie czci duchom. Nie zapomnij więc złożyć błagalnego prezentu przed domem, w rikszy czy przed drzwiami do balijskiego domu. Pamiętaj jednak, iż miast gotówki balijskie bóstwa preferują listowie z ziarnami ryżu urozmaicone kwiatem! Potrzebujesz więcej argumentów aby wybrać wakacje na Bali? To jedyna taka wyspa, która bez trudu spełni Twe wymagania.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.