Kierunek lato – kierunek góry – kierunek Szczyrk!

wedrowka

Słońce, zapierające dech w piersiach widoki, aktywny wypoczynek – jednym słowem góry latem. To obok Bałtyku i Mazur najpopularniejszy wakacyjny kierunek. Bo kto nie lubi obcowania z dziką przyrodą, świetnej zabawy na świeżym powietrzu czy pysznego jedzenia? I choć kiedy myślimy “góry”, to zaraz mówimy “Zakopane”, Polska ma o wiele więcej do zaoferowania. Całe południe naszego kraju to prawdziwy górski raj – a jego ważną częścią zdecydowanie jest Szczyrk. Dlaczego więc w te wakacje warto wybrać się na Śląsk i wynająć domek w Szczyrku?

Na nogach…

Szczyrk to przede wszystkim świetna baza wypadowa, jeśli chodzi o pieszą turystykę górską. W okolicy znajdziemy kilka szczytów powyżej tysiąca metrów, jak Skrzyczne czy Klimczok i parę poniżej – Skalite oraz pasma Kotarza. Wszystkie one są dostępne dla zwiedzających, dzięki niezwykle urodziwym szlakom turystycznym.

I rowerami!

Ale nasz domek w Szczyrku może posłużyć także jako baza wypadowa wędrówek rowerowych. To fantastyczny pomysł na miło spędzony dzień dla całej rodziny, paczki znajomych czy romantyczne przejażdżki we dwoje. Wokół Szczyrku znajduje się wiele tras rowerowych – od dosyć krótkich, jak poprowadzona żółtym szlakiem trasa “Beskid przez Migdały” (5,6 km), po te nieco dłuższe, jak chociażby trasa “Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską (czerwony szlak – 10,4 km). Natomiast w samym Szczyrku możemy wypróbować trasę przy deptaku nad Żylicą, gdzie wytyczono ścieżkę rowerową o długości ponad 3 km. W mieście znajdziemy także wypożyczalnie rowerów i punkty ich naprawy.

A w mieście?

A skoro już o mieście mowa, to również tu znajdziemy wiele atrakcji. Na rodziny z dziećmi czekają liczne place zabaw, jak chociażby te w centrum i przy Deptaku nad Żylicą. Z ważnych dla tego miasta zabytków, warto zwiedzić chociażby drewniany kościół św. Jakuba Apostoła z 1800 roku, Beskidzką Galerię Sztuki, w której znajdują się prace słynnego artysty Jerzego Dudy-Gracza. Na tych, którzy wolą raczej biegać po murawie niż po muzeach, czekają ogólnodostępne boiska i korty tenisowe.

Nasz domek w Szczyrku i jego wygodne łóżka na pewno przyniosą wytchnienie po niezapomnianych imprezach do białego rana w licznych klubach i barach. A jeśli po tych wszystkich atrakcjach trochę zgłodniejemy, to możemy wybrać z szerokiej gamy restauracji, karczm czy pizzerii – przepysznej kuchni regionalnej skosztujemy chociażby w “Starej Karczmie” czy “Białym Krzyżu”. W Szczyrku możemy spróbować pysznych polędwiczek, golonek i oczywiście wybornej kwaśnicy – ta tradycyjna zupa to obowiązkowy punkt programu każdego, kto decyduje się na lato w górach.

Artykuł sponsorowany

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.