Jak się spakować na wyjazd w góry latem?

Pakowanie to dla większości osób najmniej przyjemna część wyjazdu. Jednak to, co zabierzemy ze sobą znacząco wpłynie na komfort naszego pobytu, dlatego do tej czynności należy podejść poważnie. Nie podamy Wam listy konkretnych rzeczy, które należy zabrać na letni wyjazd w góry, a zamiast tego udzielimy kilku porad co do samego pakowania.

Wakacje piechura czy pobyt rekreacyjny?

Zanim jednak przystąpimy do szykowania rzeczy, musimy określić, jaki charakter będzie miał nasz pobyt w górach: czy zamierzamy nocować w schroniskach i przemierzać codziennie długie szlaki z naszym bagażem, czy wolimy bardziej rekreacyjny wyjazd, z noclegiem w pensjonacie lub hotelu i raczej krótkie trekkingi. W pierwszym przypadku sprawdzi się bowiem plecak, w drugim możemy wykorzystać torby podróżne. Do obu opcji najlepiej sporządzić listę rzeczy, która z jednej strony pozwoli nam nie zapomnieć o najważniejszych pozycjach, z drugiej zrewidować słuszność zabrania niektórych przedmiotów.

Pakujemy się do plecaka

W tym wypadku od tego, jak się spakujemy, będzie zależał nasz komfort na szlaku, dlatego chaos w plecaku bynajmniej nie jest wskazany. Najważniejszą zasadą jest, aby zabrać ze sobą mniej rzeczy, ale takich, które są uniwersalne, trwałe i najlepiej nie ważą zbyt dużo.
Kluczowa jest kolejność pakowania rzeczy o różnym ciężarze – chodzi o to, aby ułożyć je optymalnie, zachowując przy tym komfort pleców. Lekkie rzeczy, takie jak np. ubrania, niech spoczną na dnie plecaka i jego przedzie. Najbliżej pleców, ale w górnej części umieść najcięższe rzeczy – wodę oraz jedzenie, pozwoli to zrównoważyć ciężar i sprawi, że będziemy pochylać się mniej. Ponadto ważna jest także równowaga w odniesieniu do ramion – niech ciężar będzie rozmieszczony po równo na lewym i prawym ramieniu. Sprzęt i rzeczy, które nie mogą się zmoczyć (np. mapa, ubrania, lekki śpiwór) należy umieścić w wodoszczelnych workach.
Dobrze, gdyby plecak posiadał siateczkowe kieszenie po bokach – będzie można umieścić tam np. dodatkową wodę czy napój izotoniczny.
Dla zmniejszenia bagażu, warto zabierać mniejsze opakowania kosmetyków zamiast tych pełnowymiarowych. Można również wziąć ze sobą saszetkę na biodra, a w niej umieścić dokumenty i drobne przedmioty, które chcemy mieć pod ręką bez konieczności ściągania plecaka (np. telefon, batoniki, chusteczki higieniczne).

Pakujemy się do torby podróżnej

Jeżeli nasz wyjazd traktujemy bardziej rekreacyjnie, chcąc połączyć niezbyt duży wysiłek fizyczny (chodzenie po górach) z odpoczynkiem np. w pensjonacie czy hotelu, wówczas możemy pozwolić sobie na zabranie większej ilości rzeczy. Z drugiej strony, części przedmiotów, które spakowalibyśmy na wyjazd z plecakiem, wcale nie musimy w tej sytuacji brać. Dobrze, aby nasza torba podróżna była funkcjonalna – miała kieszonki, w których umieścimy ważne, ale też drobniejsze przedmioty, zabezpieczając je przed przemieszczaniem się w trakcie podróży.
Oprócz torby podróżnej należy zabrać ze sobą plecak, który przyda się do trekkingu. Ponieważ w tym wariancie pobytu planujemy przejście raczej krótszych szlaków lub zdobycie najbliższego nam szczytu, nasz bagaż powinien zmieścić się w ok. 5 kg. Zatem wystarczający będzie plecak o pojemności ok. 20-25 litrów.
Jeśli pakowanie macie już za sobą, koniecznie przymierzcie plecak, sprawdzając, czy dobrze leży, a ciężar jest zrównoważony. Jeżeli coś wymaga poprawki – teraz jest na to czas. Pakując się zarówno w plecaki, jak i torby podróżne upewnijcie się, że najpotrzebniejsze rzeczy macie w łatwo dostępnym miejscu. Tak przygotowani, możecie bez obaw wyruszać w góry.

 

Artykuł sponsorowany

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert