Co spakować dziecku na obóz wakacyjny?

Kolonie i obozy 2019

Wysłanie dziecka czy nastolatka na obóz można traktować w dwojaki sposób. Z założenia część osób podchodzi do nich jak do totalnego przeżytku. Inni z kolei, najczęściej, ci, którzy aktywnie korzystają z dobrodziejstw nowoczesnej oferty obozowej, jakiej na rynku nie brakuje, doceniają zalety obozów w ich aktualnym kształcie. Dziecko przebywa wśród rówieśników, względnie daleko od elektroniki i czuje pełnią siebie, że trzyma za stery swojego życia – choćby przez tydzień czy dwa. Zanim jednak dotrze szczęśliwie na miejsce pojawia się potrzeba spakowania bagażu. Tutaj pojawia się obszar kolonijnych i obozowych wpadek, związanych z niewłaściwym przygotowaniem pakunków. O to co spakować dziecku na obóz zapytaliśmy wychowawców i instruktorów Agencji Turystycznej Wonderlands . Agencja organizuje aktywne obozy dla dzieci i młodzieży od 1990 roku. Specjalizuje się w obozach ASG, paintballowych, survivalowych, rekreacyjnych i sportowych.

Niezbędne wyposażenie na obóz

Jeśli decyzja o wysłaniu dziecka czy też nastolatka na obóz już zapadła trzeba dopilnować przede wszystkim tego, czego absolutnie nie należy pakować, warto rozważyć, co stanowi dodatkowy balast dla osoby przebywającej na aktywizującym ją wyjeździe poza domem. Punktem wyjścia jest fakt, że większość rzeczy, jakimi otacza się dziecko na co dzień to zbędne gadżety, bez których perfekcyjnie odnajdzie się w nowych, tymczasowych warunkach. Wszechobecna dostępność sklepów, często w trybie 24h jest na tyle zaawansowana, iż rodzic może spokojnie porzucić wiele drobiazgów wkładanych do bagażu.

Selekcja, czyli co decyduje o przydatności asortymentu obozowej walizki

Podstawowymi parametrami determinującymi, co należy zapakować dziecku jest:

  • czas pobytu na obozie,
  • wiek młodego uczestnika,
  • miejsce obozu
  • oraz charakter obozu, na który się wybiera.

Drugim z nich staje się podział rzeczy potrzebnych na drogę, a następnie już podczas pobytu. Drobne pieniądze, podstawowe przybory higieniczne i ekwipunek żywnościowy w rozsądnych ilościach jest niezbędny jako bagaż podręczny każdego obozowicza. Do tego zestawienia dołączyć należy kompilację kilku kategorii rzeczy związanych zarówno z codziennością dziecka, jak i kilka chęcią zabrania drobnostek przypominających o domu czy wywołujących miłych wspomnień. Przydatne stają się gotowe checklisty, jakie proponują w sposób poradnikowy organizatorzy obozów aktywnych dla dzieci i młodzieży, jak ma to miejsce w przypadku Agencji Turystycznej Wonderlands. Zobacz: https://aktywne-obozy.pl/aktualnosci/co-spakowac- dziecku-na-oboz/.

Grupowanie rzeczy z listy

Przygotowanie zestawienia koniecznych do zapakowania przedmiotów, czy tez skorzystanie z oferowanych podręcznych wyliczeń rzeczy na obóz dla dziecka powinno zawierać określone kategorie, w ramach których rodzice wybierając o, co faktycznie będzie z pewnością potrzebne. Obowiązuje to zasada minimalizmu – cos, co budzi wielkie wątpliwości względem swoich walorów użytkowych, zapewne zajmie bezsensownie miejsce w walizce. Najbardziej znaczące kategorie rzeczy obejmują dobranie samej torby czy plecaka – wygodnego, użytecznego i niezbyt drogiego na wypadek ewentualnych zniszczeń. Do tego dołączają niezbędne kosmetyki, ubrania, rzeczy przygotowane chociażby na plażę czy wypad do lasu (zależnie od typu obozu), a także apteczka. Niepotrzebne, a nawet niebezpieczne okazują się tu leki, które w rękach niedojrzałego młodziana mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bazowanie na profesjonalnej pomocy lekarskiej jest do odhaczenia jako obowiązkowy element obozu. Równie przydatną kategorią rzeczy są przybory sportowe jak karimata czy latarka, lusterko, itp. które w warunkach zwiększonej aktywności powinny być zawsze dostępne na bieżąco dla dziecka. Zwieńczeniem dzieła jest słuchanie opinii dziecka i bieżąca konsultacja, a także znajomość jego preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *