Przy stole czy w samolocie?

Dwa spojrzenia na świętowanie Wielkanocy, panowie tradycyjne, panie nowocześnie

 

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc. To święto najważniejsze dla chrześcijan i szczególnie ulubione przez Polaków. To właśnie z nim wiąże się wiele rodzimych tradycji, jak Śmigus – Dyngus, dzielenie się „jajeczkiem”, święcenie pokarmów i  malowanie pisanek. Z drugiej strony coraz chętniej otwieramy się na świat, lubimy wyjeżdżać za granicę, poznawać nowe kultury, zwiedzać i zmieniać klimat i to zupełnie dosłownie: kiedy u nas rodzi się wiosna, szukamy gorących plaż, egzotycznych krajobrazów i nieocenionych wrażeń. Czy świętowanie według Polaków możliwe jest tradycyjnie tylko w Polsce, czy też niezależnie od miejsca chcemy obchodzić Wielkanoc wyjazdowo, a może święta stają się coraz bardziej zlaicyzowane i zamiast dostrzegać ich aspekt religijny stajemy się narodem coraz bardziej zlaicyzowanym? Razem z portalem randkowym MyDwoje postanowiliśmy zapytać  Polki i Polaków o plany na to wyjątkowe Święto. Zapraszamy do zapoznania się wynikami naszych badań. Sami zobaczcie, jak ten niesamowity czas spędzą zapytani.

 

Panowie tradycyjnie: tylko w domu, biesiadując po polsku

 

Polacy, i tu szczególnie mowa o panach bardzo cenią tradycję i przywiązanie do zwyczajów wyniesionych z rodzinnego domu. Wydawać by się mogło, że 90% respondentów opowie się za tradycją – w końcu tak jesteśmy postrzegani zarówno przez obcokrajowców, jak i samych siebie. Okazuje się, że tylko 39% ma bardzo radykalne poglądy na temat spędzania Wielkanocy. Uważają oni, że na rekreację i zagraniczne wojaże są zdecydowanie lepsze pory roku, a święta powinno spędzać się w domowym zaciszu, z rodziną, biesiadując oraz w zadumie, mając czas na rodzinne spotkania, chwile refleksji i wzmacnianie relacji z bliskimi. Zapewne chętnie przygotowują oni typowe wielkanocne dania, jak żurek z białą kiełbasą, faszerowane jajka czy serniki i mazurki, na które przepis wędruje z pokolenia na pokolenia. Doceniają oni rolę tradycji i wierzą, że tylko ona może kształtować odpowiednią postawę u dzieci i wnuków. Dodatkowo liczy się dla nich aspekt wiary, więc doceniają czas, który mogą w większości poświęcić na modlitwę i przemyślenia. Co ciekawe większymi tradycjonalistami są mężczyźni, bo aż prawie połowa zapytanych panów jest  w tym względzie bardzo ortodoksyjna – być może jako głowy rodzin czują się bardzo odpowiedzialni za podtrzymywanie i  krzewienie tradycji lub tęsknią za modelem rodziny, w którym jest ona zdecydowanie ważna – podczas gdy zdanie to podziela 30% pań. Czy jest to dużo, czy mało?

 

Panie wyjazdowo: zamiast kuchni wolą SPA lub zwiedzanie

 

Panie są bardziej otwarte na nowości, wojaże. Być może wynika to z faktu, że to właśnie one na swych barkach w dużej mierze dźwigają ciężar świątecznych przygotowań, pieczenia serników i mazurków i to właśnie one zanim usiądą do suto zastawionego świątecznego stołu – jeśli w ogóle im się to uda – muszą najpierw zadbać o to, by wielkanocne menu zadowoliło rodzinę i wszystkich gości. Dlatego nie dziwi fakt, że wreszcie chcą ten rytuał zmienić. Panie, które jeszcze nie miały okazji wyjechać za granicę w święta anonimowo optują za wyjazdem, mówią, że gdyby tylko miały ku temu okazję chętnie by wyjechały za granicę (ponad 46%), podobnie myśli  27% panów. Dodatkowo część zapytanych ma już za sobą takie doświadczenia. 15% kobiet i 11% mężczyzn wyjeżdżało już za granicę w święta. „Ultrawyjazdowi”, którzy nie  wyobrażają sobie już innego sposobu na przeżywanie świątecznych dni, jak zagraniczna wycieczka. Oczywiście jest ich mniejszość, bo tylko 6% pań i 12% panów. Single chęcią korzystają z dni wolnych, traktując go zupełnie, jak wakacje. A jakie są najpopularniejsze miejsca, gdzie Polacy spędzają czas świąteczny? Najpopularniejszym kierunkiem jest ponoć Malta. To niewielkie państwo oferuje iście wczasową pogodę, wiele zabytków i atrakcji. Często wybieranym kierunkiem na Wielkanoc jest także Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. Właśnie w Hiszpanii Polacy mogą połączyć tradycję z nowoczesnością, ponieważ dla Hiszpanów jest ona wielkim wydarzeniem i chętnie ją celebrują. W Wielkim Tygodniu w hiszpańskich miastach odbywają się pochody, a w Niedzielę Wielkanocną przedstawienia ogłaszającą radosną nowinę Zmartwychwstania Pana.

 

Nowe wielkanocne tradycje

 

Polacy innym nacjom jawią się jako Ci, hołdujący tradycji. Coraz częściej  jednak to właśnie oni podążają za nowoczesnością, między innymi odchodząc od rodzinnych stołów, zrywając z przyzwyczajeniami i wykorzystując dni wolne od pracy na wypoczynek, relaks, wyjazd w nieznane, poszukiwanie miłości. Coraz częściej więc korzystamy z możliwości jakie oferują biura podróży i spędzamy Wielkanoc na zagranicznych wojażach, może z cichą nadzieją, że w hiszpańskim słońcu uda nam się odnaleźć drugą połówkę, a wakacyjna miłość, jak twierdza Polacy, może być trwała. ¡Felices Fiestas!

www.mydwoje.pl

Specjaliści ds. copywritingu
Kreowanie treści jest dla nas pracą, pasją i sposobem życia, którym dzielimy się z czytelnikami. Tworzymy teksty dostosowane do każdej tematyki – unikalne, angażujące, wychodzące naprzeciw potrzebom użytkowników i prowokujące do dyskusji.
Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *